Tadeusz Orgielewski – kornecista jazzowy, kompozytor. W roku 1969 założył zespół jazzu tradycyjnego Five O’Clock Orchestra. Na stałe mieszka w Akwizgranie (Niemcy), gdzie od 2005 jest liderem międzynarodowej grupy Aix Dixie Connection. Występuje od roku 2008 w formacji Tador Swingtet, którą tworzą zaproszeni przez niego muzycy. Jego najbardziej znaną kompozycją jest Suita Nowoorleańska przeznaczona na zespół jazzu tradycyjnego i orkiestrę symfoniczną. Orgielewski jest inicjatorem i współorganizatorem kilku festiwali: Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Dixie Piknik, Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Hot Jazz Spring, Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Swinging Golden Stream, Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Jazz nad Wartą. Od 07.08.2011 jest Prezesem Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego.

Marcin Żupański

klarnecista, saksofonista, kompozytor, aranżer.
 Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Doktor sztuki w dyscyplinie – instrumentalistyka. Wykładowca w Instytucie Muzyki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego. Laureat „Jazz Juniors” oraz innych konkursów jazzowych. Muzyk czynnie udzielający się na polskiej i zagranicznej scenie muzycznej jako lider własnych projektów, a także współpracujący z wieloma formacjami jazzowymi, etnicznymi, rozrywkowymi jak również w projektach teatralnych i musicalowych. Ma na swoim koncie współpracę z gwiazdami światowego formatu takimi jak Ron Carter czy Ronie Cuber, a także wieloma wybitnymi polskimi wykonawcami jak Marek Grechuta, Grzegorz Turnau, Stanisław Sojka, Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Marek Bałata i inni. W swojej twórczości z dużym powodzeniem łączy jazz z folklorem Beskidów. Szerokie spektrum uprawianych przez niego stylów jazzowych obejmuje także jazz tradycyjny. Udowodnił to występując z zespołem „Prowizorka Jazz Band”. Od maja 2023 członek zespołu Five O’Clock Orchestra.

 

Maciej Cichoń – banjo, gitara. Zawodowe muzykowanie rozpoczął w zespole big-bitowym „Luxemburg Combo”, z którym na Pierwszym Festiwalu Młodych Talentów zdobył drugie miejsce (pierwsze Niebiesko Czarni).Pod patronatem Estrady Szczecińskiej koncertowali w całej Polsce i wspólnie z zespołem Czerwono Czarni prowadzili akcje „Szukamy Młodych Talentów”. Występowali również na I Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Później współpracował z Estradą Katowicką, Częstochowską Orkiestrą Symfoniczną, Pagartem, MDK Częstochowa. Wiele lat grał w Częstochowskim klubie muzycznym „Studnia” oraz innych klubach i zespołach np. ”Grupa Romana” czy działającym przy Stowarzyszeniu Środowisk Twórczych zespół dixielandowym „Old Campany Jazz Band”. Zdobywał z tymi zespołami wiele nagród i wyróżnień na ogólnopolskich imprezach muzycznych. Miał okazję współpracować z wieloma znanymi muzykami i solistami. W roku 1985 złożył egzamin przed Państwową Komisją Egzaminacyjna Ministerstwa Kultury i Sztuki otrzymując uprawnienia do wykonywania zawodu muzyk estradowy. Od roku 2016 jest członkiem „Five O’Clock Orchestra”

Andrzej Wardęga – perkusja, śpiew. W dzieciństwie próbował swych sił na trąbce, później waltorni, na której grał w orkiestrze dętęj prowadzonej przez prof. Antoniego Jarosika. Z czasem odkrył dla siebie perkusję, na której uczył go grać właśnie prof. Jarosik. Jako nastolatek grywał w różnych muzycznych zespołach młodzieżowych już tylko na perkusji. Po okresie występów w różnych częstochowskich klubach muzycznych, rozpoczął się jego życiu okres muzykowania profesjonalnego. Jest współzałożycielem zespołu „Five O’Clock” (obecnie „Five O’Clock Orchestra”) Po występach w kraju nastąpiły długoletnie kontrakty zagraniczne (Jugosławia, Niemcy, Szwajcaria, Węgry). Po powrocie na stałe do kraju dołączył do zespołu będąc w jego składzie, gdy zdobył on w roku 2002 „Złotą Tarkę”. Uczestniczy aktywnie we wszystkich edycjach festiwalu „Hot Jazz Spring” od jego powstania, także jako członek sekcji rytmicznej konkursu „Swingujący Kruk”. Był członkiem formacji „Hot Jazz Spring All Stars”, w której skład wchodzili także Henryk Majewski, Ben Rinia, Janusz Kozłowski, Joop Schuurman-Hess, Wojciech Kamiński, Joep Agterkamp. Grywa także okazjonalnie z różnymi krajowymi formacjami jazzowymi, jest cenionym muzykiem studyjnym. Jest wokalistą zespołu. Obok lidera jest obecnie jedynym członkiem grupy, który grał w jej pierwszym składzie w roku 1969.

Piotr Górka – kontrabasista, absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, obecnie wykładowca w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Śląskiego. Współpracuje z wybitnymi osobowościami polskiej sceny muzycznej, m.in. z Elżbietą Adamiak, Lorą Szafran, Grażyną Łobaszewską, Andrzejem Poniedzielskim, Jerzym Filarem oraz z wieloma znanymi zespołami, m.in.: „Siostry Matkowskie”, Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quintet, „Naked Mind”. Jako kontrabasista, związany jest również z Teatrem Powszechnym w Łodzi, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu oraz katowickim Teatrem KOREZ. Występował na prestiżowych festiwalach w wielu krajach, m.in. w Kanadzie, Argentynie, Niemczech, Francji, Hiszpanii. Oprócz działalności muzycznej zajmuje się również managmentem gwiazd polskiej estrady. Od 2017 jest członkiem „Five O’Clock Orchestra”.

Jakub Moroń – puzon, od 2016 roku członek Five O’Clock Orchestra. Jakub Moroń ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Jastrzębiu-Zdroju, a następnie Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Około roku 2000 rozpoczął współpracę z zespołem Tres Jazz, z którym nagrał płytę „The Shape of Melody”. W kolejnych latach współpracował też z innymi zespołami: bytomskim Hot Dixie Society (z którym dwukrotnie zakwalifikował się do finału konkursu Jazzu Tradycyjnego w Iławie), Gang Olsena (z którym nagrał płytę „Diso & Blues”), orkiestrą Zbigniewa Kukli (z którą pracował przy realizacji programu „Jak to melodia?”), Nocną Zmianą Bluesa, Five O’Clock Orchestra (z którym nagrał album jazzu tradycyjnego). Obecnie jest również zaangażowane w kilka projektów muzycznych. Współpracuje z: bydgoskim zespołem Jazz Big Band, siemianowickim Siemionband, jaworzańskim eMband, rybnickim South Silesian Brass Band i Kurcbend, a także big bandami Aleksandra Maliszewskiego, Lothara Dziwokiego i Józefa Eliasza (z którym nagrał płytę „In the rhythm of Chopin, która uzyskała status platynowej). Jest laureatem wielu nagród w konkursach muzycznych: Wyróżnienie dla najlepszego instrumentalisty w Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Bluesowych i Jazzowych – gdynia 2001 r., II Nagroda dla Instrumentalisty w I Konkursie Improwizacji Jazzowej im. Milesa Davisa – Kielce 2004 r., I Nagroda dla najlepszego instrumentalisty w konkursie „Swingujący Kruk” – Częstochowa 2006 r. Od 2008 członek grupy „Five O’Clock Orchestra”.

Sebastian Janik

 na stałe współpracujący z zespołem

O nas...

Zespół jazzu tradycyjnego „Five O’Clock” został założony we wrześniu 1969 przez studentów Politechniki Częstochowskiej. Grupa ta, której założycielem był kornecista Tadeusz Orgielewski, pełniący do dziś rolę lidera, szybko zdobyła sobie popularność najpierw w środowisku studenckim, później w regionie częstochowskim.

Ta działalność została przerwana w roku 1977, gdy część członków zespołu z liderem włącznie, wyjechała za granicę.

We wrześniu 1999 Politechnika Częstochowska obchodziła 50-lecie swego istnienia. „Five O’Clock” postanowił na prośbę organizatorów wziąć udział w uroczystościach z tym jubileuszem związanych. Koncert w sali klubu „Politechnik” w dniu 24.09.1999 rozpoczął nowy etap w historii zespołu.

Dwukrotne zdobycie ZŁOTEJ TARKI (2001, 2002), koncerty w kraju i za granicą, udział w festiwalach jazzowych, to tylko niektóre widoczne ślady tych rozkochanych w jazzie tradycyjnym muzyków. Bardzo ważnym aspektem w pracy zespołu jest działalność popularyzatorska. To właśnie z jego inicjatywy powstał w Częstochowie Festiwal Jazzu Tradycyjnego HOT JAZZ SPRING.

Zespół daje wiele koncertów szkolnych przybliżając w ten sposób młodzieży ten gatunek muzyki, pozwala jej poznać genezę jazzu. 25.01.2003 zespół przyjął nazwę „FIVE O’CLOCK ORCHESTRA”.

Dotychczas nagrał 4 płyty: „Lazy River”, „Bix & Henryk”, „Suitę Nowoorleańską”, oraz „Jubilee” Kompozytorami „Suity Nowoorleańskiej” są członkowie zespołu: Tadeusz Orgielewski oraz Eugeniusz „Kerry” Marszałek. Na festiwalu „Old Jazz Meeting” w Iławie w roku 2009 zespół otrzymał HONOROWĄ ZŁOTĄ TARKĘ. Jest teraz obok legendarnego „OLD TIMERS” jedynym z dwóch zespołów, które to cenne trofeum otrzymały trzykrotnie.

Scroll to Top